Skok na hlavní stránku

Topné systémy

Autor: František Kurtin

Úvodem:

   Díky obrovským lobbyistickým tlakům a stále opakovaným polopravdám či dokonce lžím (kterým naneštěstí podlehla zejména důležitá státní správa), se skoro každý začne zajímat nejdříve o zdroje energie a následně až o úspory. Státní správa toto ještě nelogicky podporuje systémem "podpor alternativních zdrojů", které se v globálním ekologickém pohledu ukazují jako kontraproduktivní.

   Dovolím si použít v dnešní době již otřepaný, ale jak je vidět stále aktuální příklad nebo spíš otázku:

   Když Vám utíká voda z vědra, budete se nejdříve snažit ucpat díru nebo hledat nový zdroj vody? Jistě Vám nemusím napovídat jak se zachovat. A pokud "vědro" ještě nemáte, dobře vybírejte a nekupujte děravé. I když se děravé může zdát levnější, je pravděpodobné, že Vás přijde pěkně draho.

Jak na to?

   Budete-li (na rozdíl od státní správy) postupovat správně a zaměříte se nejdříve na úsporná opatření, pak vězte, že výběr zdroje a příslušného topného systému už nebude hrát pro ekologii podstatnou roli (díky úsporným opatřením zkrátíte topnou sezónu a tím budete potřebovat menší, levnější a úspornější topný systém, ...). Navíc výpadek energetického zdroje pro Vás nebude takový problém (narozdíl od toho, kdo takto nepostupoval). Krátkodobý výpadek třeba vůbec nezaznamenáte a při dlouhodobém snadněji naleznete odpovídající náhradu.

   Jako pomoc na co se můžete zaměřit, Vám dávám k dispozici pár schémat z různých pohledů na "věc". Vytvořil jsem je sice jako vodítko k přednáškám, ale pokud Vám pomohou, budu rád.

Toky energie


Minimalizace spotřeby


Ideální stavební materiál


Ovlivnění energetické bilance stavby


Stavba stávající a plánovaná


Dům


Zařízení k využití energie


   Pokud jste již poznali své možnosti v úsporných opatřeních, nic nebrání ve výběru toho správného topného systému. Ale pozor na to, ještě není vyhráno. Každá stavba je individuální a navíc i stejné stavby se mohou chovat různě v různých podmínkách (zeměpisná poloha, orientace, nadmořská výška, místní mikroklima, .....). Nenechejte si namluvit že určitý topný systém je nejvhodnější do jakékoliv stavby a pro libovolné uživatele. Snažte se na věc pohlédnout prostým "selským rozumem".

   Pokud například díky příznivým místním podmínkám a úsporným opatřením bude Vaše topná sezona minimalizována na 2-3 měsíce, nebude pro Vás velmi pravděpodobně vhodné např. tepelné čerpadlo. Byla by to vysoká investice, v době mrazů by pravděpodobně stejně topilo přímotopy (podle konfigurace a uložení výměníků) a většinu roku by pak bylo mimo provoz.

Čeho docílíte?

   Budete mít dobrý pocit že jste ohleduplnější k životnímu prostředí. A ušetříte svou peněženku před značnými výdaji za energie, jejichž cena (na rozdíl od Vašich příjmů) zcela jistě poroste.




Pokud chcete autorovi něco sdělit, pište na adresu kurtin@ekodum.cz.

Jestliže jste napsali zajímavý článek o ekologii, který není politicky ani propagačně zaměřen a rádi byste ho na stránkách iElektro.cz/ekologie uveřejnili, pošlete ho na stejnou adresu (prosim bez diakritiky), a já Vám ho po posouzení uveřejním. Můžete to poslat i jako html kod, abych s tím neměl už vůbec žádnou práci. Obrázky pro dokreslení textu jsou vítány.

Články budou zveřejněny bez reklam, pouze s hlavičkou iElektro.cz. Pokud budete chtít vyhodit i to, tak to asi udělám.

Tuto stránku navštívilo lidí.


Zpět na hlavní stránku


 
Máte-li dotaz nebo připomínky,
kontaktujte nás: info@ielektro.cz
 
Copyright © 2001-4 iElektro.cz